Facebook - TUMA Google plus - TUMA TUMA - Twitter

TUMA - You tube TUMA - Linkedin TUMA - Pinterest

TUMA - Yahoo TUMA - Blogger TUMA - Wordpress

.
TUMA - 21 rokov na trhu

Hrozí nám zdraženie čistenia komínov!

26.04.2015, 21:05, janko mrkva

Schválením pripravovanej novely zákona nám hrozí, že od mesiaca september 2015 nám komín môže vyčistiť už iba kominár s odbornou spôsobilosťou. V opačnom prípade hrozí pokuta. Kominárov máme na Slovensku málo. Momentálne nemá žiadna škola v odbore kominár študenta!  ... (čítaj viac)


Čistenie komína bude stáť viac a na kominára si počkáme dlhšie. K tomuto môže dôjsť schválením novely zákona o ochrane pred požiarmi na májovej schôdzi parlamentu SR. Od januára 2016 totiž budú môcť komíny kontrolovať iba kominári s odbornou spôsobilosťou. Kominárov však máme nedostatok.

Kominárska komora na Slovensku oficiálne registruje iba 176 kominárov. Nie všetci kominári sú v nej registrovaní. Neoficiálne výsledky môžu byť okolo 300 kominárov pre celé Slovensko. Nie je ani predpoklad, že by malo dôjsť k nárastu tohoto počtu. V súčasnosti podľa tvrdenia Antona Kvassaya z centra vedecko technických informácií ministerstva školstva žiadna škola v tomto školskom roku 2014/15 neotvorila odbor "kominár". Z toho vyplýva že momentálne nemá žiadna škola študenta v odbore  kominár. Na Slovensku máme iba 5 škôl s akreditáciou pre tento odbor. V budúcom školskom roku majú v pláne tri otvoriť tento odbor. Momentálne však majú o štúdium záujem dvaja žiaci základnej školy. Začiatkom školského roka môže pribudnúť 27 kominárov, ktorý by mohli kontrolovať komíny. Či to tak skutočne i bude závisí od študentov či si tento odbor zvolia.

Zo štatistického sčítania z r.2011 vyplýva, že na Slovensku máme viac ako 1 milión rodinných domov. Každý z nich má minimálne 1 komín. Kominári s odbornou spôsobilosťou musia skontrolovať všetky komíny pre tuhé dokonca i plynné palivá.

Naša vláda nás hodlá chrániť pred požiarmi prísnejšími opatreniami schválením zákona.Z uvedeného vyplýva, že od mesiaca september bude nielen problém zohnať kominára, ale kontrola bude i dražšia. V súčasnej dobe sa cena za kontrolu komína pohybuje od 10 do 50 € v závislosti od vzdialenosti kominára od komínov- klientov, miery znečistenia komínov, typu paliva a času potrebného pre čistenie a kontrolu.

zadechtovaný komín

Za nevyčistený komín bude hroziť pokuta pre fyzické osoby do 99,- € a pre právnické osoby až do 16 596,-€. Fyzické a právnické osoby sú po prvýkrát povinné zabezpečiť kontrolu komínov osobou s odbornou spôsobilosťou do 31.12.2016.

Zdroj: SME 11.4.2015

Vzniká tu otázka:

Máme desiatky krbárov a kachliarov s ambíciou rozšíriť si vzdelanie pre čistenie a kontrolu komínov. Jedná sa o skúsených remeselníkov, z cechu kachliarov ktorí postavili stovky krbov, pecí a komínových systémov ktoré sú súčasťou vykonaných prác. Práve kachliari uvádzajú do prevádzky vykurovacie spotrebiče po ich zrealizovaní, pripojení a preto majú najbližšie k tomu aby získali oprávnenie i pre kontrolu a čistenie.

Umožní im naše ministerstvo školstva na základe dlhoročnej praxe rozšírenie kvalifikácie pre kontrolu komínov, alebo budeme naďalej podporovať začarovaný kruh úzkeho okruhu kominárov, ktorý nemajú žiadny predpoklad zvládnuť čistenie a kontrolu veľkého počtu komínov v zmysle nového zákona ako i reálnej potreby, ktorá je nutná z pohľadu bezpečnosti prevádzky?

Absolventi remesla kominár nebudú mať dostatok praxe pre kontrolu. Naviac nie je žiadny predpoklad, že ich v radoch deviatakov nájdeme dostatok. V radoch kachliarov máme hotových ľudí s ochotou rozšíriť si teoretické znalosti a získať kvalifikáciu pre tak potrebné remeslo a výkon povolania veľmi úzko spojené so stavbou krbov, pecí a komínov.

Otázka pre ministerstvo školstva znie:

Budeme naďalej tvrdiť že máme na Slovensku dostatok kominárov a tým podporovať ich bezkonkurenčný monopolný postoj pri vykonávaní tak potrebného remesla čistenia a kontroly komínov a zároveň vystavíme našich občanov riziku vzniku ďaľších požiarov nehovoriac o hroziacich sankciách?

...alebo si priznáme že pri počte 300 kominárov je predpoklad že na každého kominára pri 2ks komínov na jeden dom je potrebné aby každý kominár vyčistil 6666 komínov a to 2-3 krát ročne, čo je naprosto nereálne! (admin. TUMA)

 

Pokračovanie článku.

Novela zákona č.314/2001 bola dňa 14.5.2015 schválená v SNR. Účinnosť by mala nadobudnúť od 1.9.2015.
 

 
« Späť


Diskusia: "Hrozí nám zdraženie čistenia komínov!"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre