Údržba sporákov

Bežná údržba a servis sporákov

Čistenie sporákov je možné prevádzať iba na vychladnutom spotrebiči!

  • Dymovody - čistenie sa prevádza demontážou dymových rúr a kolien a ich vyčistením od popola, sadzí i prípadnej hrdze. Čistenie prevádzame oceľovým kartáčom, kefou, metličkou a vysávačom. Pri zložitom pripojení ku komínu je potrebné aby demontáž a čistenie previedol kominár. Čiastočne dokážeme predchádzať usadzovaniu sadzí v komíne i používaním odstraňovača sadzí. Údržbu čiernych častí sporákov , dymovodov a povrchov je možné prevádzať i čiernidlom.
  • Sklo - sklo sporákov je špeciálne žiaruvzdorné s odolnosťou až do 700°C. Každé poškodenie, ktoré môže byť spravidla iba mechanické je potrebné ohlásiť servisnému stredisku pre daný sporák a objednať sklo originálne - nové. Sklo je nutné čistiť prostriedkami, ktoré sú k tomu určené príklad: Carline . Je potrebné používať overené prípravky, ktoré sklo neleptajú. Inak dôjde v prípade že po aplikácii nedôjde k omytiu skla čistou vodou k jeho poškodeniu. Sklo musí byť pri čistení studené, inak dôjde k jeho prasknutiu príp. zakaleniu. Sklo sa čistí handrou, novinami, servítkou. Sklo nesmiete čistiť drátenkou, škrabkou a pod. Pri optimálnej prevádzke je teplota v ohnisku do 560°C a životnosť skla je cca 5000 hodín. Na spotrebiči je vhodné mať umiestnený teplomer, nakoľko zvýšenie teploty rapídne znižuje i životnosť skla. Prekúrený sporák môže dosiahnuť životnosť skla i do 100 hodín. Upevnenie skla je potrebné kontrolovať, aby nedošlo k jeho uvoľneniu, príp. netesnosti.
  • Špinenie skla - pri prevádzkovaní sporákov na menovitý výkon k špineniu spravidla nedochádza príp. dochádza minimálne. Dôvodom môže byť ak sa teplota v ohnisku príliš tlmí a nedochádza k dostatočnému vypaľovaniu dechtu a emisií, ak sa používa na kúrenie mokré drevo, kedy opäť nedochádza k dostatočnému vypáleniu dreva, ak sa nesprávne narába s reguláciou sporáku napr. otvorený spodný prívod a sekundárny zatvorený.
  • Tesnenia - dvierok, skla, platní.  Tesnenie je spotrebný materiál, ktorý podlieha opotrebeniu a v závislosti od používania sa musí vymeniť. Používajú sa k tomuto účelu rôzne tesniace samolepiace pásky pod sklo, žiaruvzdorné povrazce o rôznych priemeroch, ktoré v prípade, že nie sú samolepiace je potrebné demontovať mechanicky a opäť zmontovať, alebo sa lepia špeciálnym žiaruvzdorným lepidlom určeným pre vysoké teploty.
  • Oceľové platne sporáku - platne sporáku spravidla potrebujú taktiež údržbu nakoľko po čase pri varení dochádza k narušeniu zmodralej vrstvy kde sa môže vytvoriť kysličník železa - hrdza.  Tento je nutné jemným šmirgľom odstrániť a platne povrchovo namazať. Doporučujeme použiť grafitový prášok. alebo grafitovú vazelínu, ktorá odoláva vyšším teplotám a zároveň slúži ako mazivo pred oxidáciou. Jemnú vrstvú grafitu vyleštíme na platniach handrou a po vysušení proces opakujeme. 
  • Smaltované povrchy - k umývaniu smaltovaných povrchov používajte mydlovú vodu, alebo čistiace prípravky, ktoré nie sú chemicky agresívne a povrch nepoškriabu. Na grily a časti rúry na pečenie používame špeciálny prípravok, ktorý necháme pôsobiť.
  • Nerezové povrchy - doporučujeme používať výlučne prostriedky na nerez s rozlíšením pre použitie na údržbu matného a lesklého materiálu.
  • Keramické časti, majolika - jedná sa o veľmi krehké a kvalitné glazúry, ktoré môžu vykazovať rôzne vpichy, trhlinky, farebné rozdiely čo je výsledkom vysoko kvalitnej ručnej práce a výpalu. Pre čistenie doporučujeme používať mäkké a suché tkaniny. Je zakázané používať čistiace prostriedky, ktoré môžu spôsobiť vniknutie čistiacej látky do trhliny a zvýrazňovať ju. Týmto môže dôjsť k poškodeniu majoliky.

Facebook - TUMA Google plus - TUMA TUMA - Twitter

TUMA - You tube TUMA - Linkedin TUMA - Pinterest

TUMA - Yahoo TUMA - Blogger TUMA - Wordpress

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie