Komíny a komínové systémy murované

Murované komínové systémy (e-shop klikni)

 • TUMA FOLK

  Štandardná ľahčená keramzitová tvárnica, šamotové vložky HART, izolácia KNAUF,ISOVER

 • TUMA THERM PLUS

  Hrubostenná keramzitová tvárnica s vysokou statickou pevnosťou, šamotové vložky HART, izolácia KNAUF, ISOVER

 • TUMA ROYAL PLUS

  Hrubostenná keramzitová tvárnica s vysokou statickou pevnosťou, izostatická vložka, izolácia KNAUF, ISOVER

 • UKONČOVACIE KOMÍNOVÉ HLAVICE

  Rotomaxy, turbomaxy, striešky, napoleony, regulátory ťahu, čistiace komínové kefy a laná

 • KOMÍNOVÉ DVIERKA

  Dvierka pre komínové systémy, rôzne typy, veľkosti, materiály

UŽITOČNÉ RADY!!!

Čo je to tepelný šok?

Tepelný šok je náhla zmena teploty, na ktorú je obzvlášť háklivá šamotová vložka osadená v komínových systémoch. Tepelným šokom môže dôjsť k trvalému poškodeniu šamotovej vložky prasknutím, ktoré sa vzhľadom na monolytné zlepenie celého šamotového systému vložky prenáša z jednej vložky na druhú. V praxi môže prasknúť účinkom šoku naraz niekoľko vložiek nad sebou. V prípade malých trhlín na vložke je možné komín po rozhodnutí kominára užívať ďalej. Vo väčšine prípadov však dochádza k trvalému poškodeniu v takom rozsahu, že vložka pri ďaľšom požívaní prepúšťa spaliny do komínovej izolácie a cez komínový plášť. Spaliny môžu následne preniknúť až do interiéru čo je neprijateľné. 

Príklady prasklín šamotovej vložky spôsobené tepelným šokom:

Prasklina spôsobená tepelným šokom

 

Prasklina z tepelného šoku

Najčastejším dôvodom poškodenia šamotovej vložky býva na stavbách potreba rýchleho vysušenia vnútorných stien, omietok, podláh a pod. v zimnom období v čase, keď klesnú teploty pod bod mrazu.

Kachle Peter

 K poškodeniu dochádza núdzovým pripojením do nových komínov najmä kachlami zn.         Peter,   ktoré   nevyhovujú technickým požiadavkám pre pripojenie do moderných       systémov.  Kachle   majú   ohnisko typu "tower" vertikálneho osadenia, kde otvorený oheň     preniká až do   komínového   systému. Kachle majú malý krátky deflektor, v horšom     prípade  ho majú po   rokoch   rozpadnutý  resp. nie je tam vôbec čím je nefunkčný. 

 

 Na základe uvedeného je potrebné vždy pred prvým zakúrením v komínovom systém   ohlásiť  kominára, previesť kontrolu pripojenia, zrealizovať revíziu a až potom používať   komínový systém.

 Komín a ťahové podmienky

 Hlavnou funkciou komína je vytvorenie ťahu pre horenie a odvod plynov z vykurovaného   objektu. Dobrý ťah je veľmi dôležitý pre správne horenie a pohybuje sa pre spotrebiče na   tuhé palivá spravidla v rozmedzí od 10-20 Pa. Dôležité je uvedomiť si, že komín vytvára ťah   a nie vykurovacie teleso.

  V zásade vysoký komín vytvára silný ťah - podtlak. V prípade, že ťah je nedostatočný,   riešením môže byť predĺženie komína. Vnútorný priemer komína nesmie byť menší ako   priemer dymového vývodu - príruby vykurovacieho telesa. Taktiež je dôležité spomenúť, že   použitie dymových kolien znižuje ťah. (cca 1 koleno 90° zníži ťah komína o 1bm jeho   účinnej   výšky)

  Uzavreté vykurovacie teleso spotrebuje cca 30 m3 vzduchu za hodinu. Ak v miestnosti s   vykurovacím telesom sú inštalované klimatizácia, kuchynský, resp. kúpeľňový vetrák, tieto   môžu odtiahnuť viac vzduchu ako komín, čo vedie k vzniku negatívneho ťahu s následkami   zadymovania do miestnosti.

  Ak je však komínový ťah veľmi silný, je potrebné nainštalovať komínovú klapku, resp.   regulátor komínového ťahu. Takisto už vyššie spomenuté dymové kolená redukujú ťah.

  Máte problém s komínom? Potrebujete revíziu, servis, kontrolu? Nájdite si svojho kachliara -  kominára z cechu (klikni ) 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie