Teplovodné výmenníky - najčastejšie otázky-FAQ

teplovodné výmenníky - najčastejšie otázky

MIJORI /výmenníky/

Najčastejšie otázky
Neviem sa rozhodnúť, či teplovodnú krbovú vložku tkz. vodníka, alebo klasickú kozubovú vložku a k nej výmenník.

Je potrebné spýtať sa výrobcov vodníkov na ich argumenty, my tu uvedieme tie naše, prečo je klasická kozubová vložka a na nej nerezový výmenník Mijori je oveľa výhodnejšie riešenie.

Výkon prenášaný do vody, či v teplovodnej vložke, či vo výmenníku závisí od toho, akú veľkú plochu, akou vysokou teplotou nahrievame. Vďaka nášmu riešeniu v Mijori vieme ísť do porovnateľných, alebo aj do väčších výkonov než majú teplovodné vložky.Nahrievanú plochu totiž vieme dosiahnuť porovnateľnú a čo sa týka teploty – už na základnej škole nás učili, že najvyššia teplota je nad plameňom a nie po jeho stranách, preto je logické mať umiestnený výmenník tam, kde sa koncentruje a zbiera najviac tepelnej energie – nad kozubovou vložkou. Treba mať však na zreteli, že nedá sa ísť do extrémov a spalinám odchádzajúcim do komína musíme zároveň ponechať dostatočnú teplotu, aby nedochádzalo k dechtovaniu komína.

Účinnosť využívania tepelnej energie vznikajúcej pri horení dreva. Tým, že výmenník využíva časť tepla, ktorá odchádza bez úžitku von komínom, zvyšuje účinnosť kozubovej vložky. Vyššia účinnosť znamená nižšiu spotrebu dreva. Zároveň je dôležité to, že výmenník je až nad spalinovou komorou(ohniskom) a preto neprispieva k jej ochladzovaniu. Vysoká teplota v ohnisku je dôležitá pre dokonalé spálenie plynov uvoľňovaných z dreva v procese horenia. Preto sa steny ohnísk aj kvôli udržaniu vysokej teploty vykladajú šamotom. U vodníkov je to presne naopak, čiže steny ohniska sú ochladzované vodou, čo znamená, že časť plynov, ktoré by sa mali zapáliť a zhorieť, kvôli nižšej teplote odchádza bez úžitku von komínom. Je preto potrebné si u predajcov porovnať spotrebu dreva u klasickej kozubovej vložky a u teplovodnej kozubovej vložky.

Efektivita a životnosť úzko súvisia s voľbou materiálu a s prevádzkovými podmienkami. Nerezové výmenníky Mijori sú podstatne odolnejšie voči nízkoteplotnej korózii než teplovodné kozubové vložky, ktoré nie sú z nereze. Voľba materiálu spolu s konštrukčným riešením nám preto umožňujú prevádzkovať celý teplovodný krbový systém v nízkom teplotnom režime resp. tepelnom spáde 45až60/20až30°C.

To je veľmi výhodné z viacerých dôvodov
- je efektívnejšie zohrievať vodu z 35°C na 60°C než zo 60 na 85°C.

- tým, že sa pohybujeme v nižších teplotách, nehrozí tak veľké riziko prekúrenia. Práve kvôli zabráneniu prekúrenia, sa do teplovodných vložiek musí prikladať častejšie menšie množstvo paliva. U klasickej vložky s výmenníkom Mijori, kúrite bežným spôsobom, tak ako Vám to vyhovuje, čiže naraz aj väčšie množstvo dreva v dlhších, niekoľkohodinových intervaloch.

- nepotrebujete riešiť teplotu vody vstupujúcej do výmenníka a udržiavať ju cez zmiešavací okruh a trojcestný ventil na 60°C aby ste zabránili nízkoteplotnej korózii. Šetríte tým ďalšie náklady a nekomplikujete si celý systém.

- tento nízky tepelný spád umožňuje priame vykurovanie podlahového kúrenia bez potreby použitia akumulačnej nádoby, stačí iba zmiešavací ventil. U teplovodných vložiek zmiešavací ventil by len veľmi ťažko dokázal namiešať teplotu vody z 80°C na približne 40°C, takže tam je akumulačná nádrž nevyhnutnosť, čo u vodníkov znova navyšuje náklady na celý systém.

Bezpečnosť a prevádzka bez vody – konštrukčné a materiálové riešenie výmenníkov Mijori umožňuje u všetkých ich typov aj prevádzku bez vody. To je dôležité pri dlhodobom výpadku el. prúdu, alebo pri rôznych problémoch, kedy v teplovodnom systéme prestane cirkulovať voda ako je napr. porucha obehového čerpadla, zaseknutie spätnej klapky, upchatie rozvodov a podobne. Vypustením vody z výmenníka sa z Vášho teplovodného kozubového systému stáva klasický kozub.Mijori v prípade, že zlyhajú všetky zabezpečovacie chladiace a obehové systémy umožňuje vypúšťať horúcu vodu automaticky priamo z výmenníka, čo je dôležité najmä ak máte plastové rozvody kúrenárskeho systému. Chráni ich to pred roztavením, pretože vriaca voda sa nedostane mimo výmenník. 

Facebook - TUMA Google plus - TUMA TUMA - Twitter

TUMA - You tube TUMA - Linkedin TUMA - Pinterest

TUMA - Yahoo TUMA - Blogger TUMA - Wordpress

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie