Ako vybrať vhodný záložný zdroj (UPS) ku krbu?

Pomoc pri výbere vhodného záložného zdroja k teplovodnému krbu.

VÝKON
Obehové čerpadlo, všeobecne motory (čerpadlá, kompresory) sú indukčné stroje, ktoré majú špecifické požiadavky na napájanie. Pri štarte majú okamžitý príkon až 10 krát väčší ako príkon menovitý. Záložný zdroj musí tento výkon (hoci i krátko-dobe) dodať. Ak máte jedno až dve obehové čerpadlá o celkovom príkone do cca 120 W dostačujúce sú zdroje ZZ0x - 300W (01,04,07). Pre vyšší príkon je vhodné zvoliť zdroje s vyšším výkonom.

Trapézový alebo sínusový
Trapézový priebeh je vhodný pre zálohovanie čerpadiel bez elektronickej regulácie. Je vhodný pre zálohovanie tam, kde nie sú predpokladané časté výpadky napájania. Spôsobuje mierne zvýšenie hlučnosti motora / čerpadla, ktoré však pri občasných výpadkoch siete nemá na životnosť stroja vplyv. Ak je el. sieť v prevádzke je vždy čerpadlo napájané zo siete. Sínusový priebeh je zhodný s priebehom v el. sieti. Tieto zdroje sú vhodné pre akúkoľvek reguláciu, riadiace logiku a dlhodobé používanie.
Záložné zdroje majú štandardné výstupné napätie 230V trapéz. Boli úspešne vyskúšané na motoroch a odporových záťažiach (napr. vetráky, čerpadlá, osvetlenie, el. Náradie, TV, herné konzoly, chladničky aa iné mobilné elektrické zariadenia).

VÝSTUP PRE TERMOSTAT
Ak vlastníte mechanický termostat je vhodné zvoliť výstup pre termostat. Vďaka tomuto výstupu bude zdroj spínať len pri požadovanej teplote a ušetríte energiu z batérie, alebo zo siete. Jednoducho termostat pripojíte k zdroju pomocou dodanej šnúry. Ak výstup nevyberiete, zdroj bude pri výpadku vybíjať batériu (svojou vlastnou spotrebou do 0,6 A) aj keď nebude zakúrené.
Ak už používate elektronický termostat a nechcete ho meniť za mechanický tak výstup nepotrebujete, ale pri výpadku siete bude záložný zdroj napájať termostat aj keď nebude zakúrené (vybíjať batériu).
V prípade že termostat nepoužívate bude batéria vybíjaná pri každom výpadku siete (čerpadlo neustále beží), odporúčame zakúpiť termostat TO01 a výstup pre termostat.

Kotlový mechanický termostat: (cena 23€)
 

Príložný termostat, vhodný najmä pre nastavenie teploty vody v potrubí vykurovacích zariadení, zároveň ho možno využiť na ovládanie obehového čerpadla termostat je priložený na potrubie a uchytený po obvode pružinou, ktorá je súčasťou balenia.
Pri nastavovaní požadovanej teploty je možné využiť poistku proti nastavenia nežiaduce teploty neoprávnenou osobou termostat má prepínací kontakt a možno ho využiť na vykurovacie aj chladiace systémy.

Pre lepšiu prestup tepla je možné potrieť dotykovú plochu tepelné Pasta teplovodivá pasta.

(teplovodivá pasta - slúži k zlepšeniu teplovodivého prechodu dvoch plôch - cena 0,66€)

Je vhodný na použitie so záložnými zdrojmi vybavenými výstupom pre termostat (vystup-na-termostat.html), v bežnom prevádzke pripája výstup a tak spína čerpadlo. Pri výpadku siete pripája menič k batérii a tak ju šetrí. Na spínanie je použitý 12V slaboprúdový signál.

technické parametre

Rozsah riadenie teploty: 30-90 ° C
Presnosť teploty: + / - 2,5 ° C
Spínanie: 230V, 50Hz
Maximálna odporová záťaž: 15Akotlový termostat - mechanický

Výstup pre termostat: (cena 11€)

Spínací vstup / výstup, ktorý umožní externé spínanie záložného zdroja (napr. termostatom).

Zdroj je doplnený o zdierku (jack 6,3 mm) a káblom (3 m) s príslušným konektorom. Na voľnom konci kobelu je prítomné napätie 12 V, po spojení kontaktov kábla (napr. rele termostatu) dôjde k aktivácii zdroje - na výstupe je 230V. Spínanie neovplyvní nabíjanie batérie.

Nedá sa použiť s ZZ01, ZZ03 a ZZ06

Odporúčame mechanický termostat TO01      info k pripojeniu (klikni pdf)

 Ako pripojiť záložný zdroj


1) Čerpadlo je spínané akýmkoľvek termostatom. V prípade výpadku je termostat napájaný zo záložného zdroja. Ak kotol nekúri je čerpadlo vypnuté. Záložný zdroj je zapnutý, odoberá energiu z batérie pre svoju prevádzku a pre napájanie termostatu.

2) Čerpadlo s otvorom na termostat a mechanickým termostatom napr TO01. Ak kotol nekúri (termostat nie je seplý) je výstup a menič odpojený, pri výpadku nie je odoberaná žiadna energie z batérie => predĺženie následnej doby zálohy. Za bežnej prevádzky je čerpadlo spínané podľa nastavenej teploty.

3) Okrem zdroje ZZ07 je vždy nutné pripojiť externú batériu

Vývodom pre termostat môžu byť vybavené všetky typy zdrojov.      Schema pripojenia (klikni pdf)

 AKUMULÁTOR
K záložným zdrojom je možné pripojiť akúkoľvek 12V batériu. Vhodné sú AKU pre záložné zdroje (AGM batérie), ktoré znášajú hlboké vybitie. Je možné použiť aj štartovacie (automobilové) batérie, avšak hlboké vybíjanie výrazne skracuje životnosť akumulátora. Doba zálohy zodpovedá kapacite batérie.

Dobu si môžete približne spočítať nasledovne:
I [A] = Príkon čerpadla [W] / 12
t [h] = Kapacita batérie [Ah] / I [A] * 0,85

Údaj t [h] udáva dobu zálohy pre ponúkané akumulátory (AGM), pre štartovacie batérie je doba cca o 20% nižšie.

Napr. pre aku 40 Ah, čerpadlo 50 W: I = 50/12 I = 4,17 A; t = (40/4, 17) * 0,85 t = 8,15 h
Doba zálohy je približne 8 hodín

Orientačné doby zálohovania:

príkon(W)      kapacita (Ah)      AGM Aku       Štartov.Aku

                                                       (čas/hod)        (čas/hod)

50                      24                           4,9                    3,7

100                   24                           2,4                    1,9

150                   24                           1,6                    1,2

50                     40                            8,2                    6,2

100                   40                           4,1                    3,1

150                   40                           2,7                    2,1

50                     65                          13,3                  10,1

100                  65                            6,6                     5,1

150                  65                            4,4                     3,4

Facebook - TUMA Google plus - TUMA TUMA - Twitter

TUMA - You tube TUMA - Linkedin TUMA - Pinterest

TUMA - Yahoo TUMA - Blogger TUMA - Wordpress

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie