Krbové pece a piecky- liatinová krbová pec - liatinové kachle.

Krby - krbové kachle - krbové pece

Krbové pece, krbové kachle z liatiny a ocele.

 

pece jotul La Nordica bece best fire
 JOTUL  LA NORDICA  BEST FIRE
Kanadské pece pece Kratki pece Chazelles
KANADSKÉ PECE  KRATKI   CHAZELLES
Kachle pece NORDflam kachle pece SAEY  

NORDFLAM                                                                              SAEY

.

Užitočné rady - nielen pre krby z liatiny.

 1. Aký má byť komínový ťah?
Min. 10 Pa – max. 20 Pa. V prípade, že neviete, aký máte komínový ťah, dajte ho zmerať odbornej firme, ktorá vlastní ťahomer tak, aby meranie prebehlo počas horenia.

2. Aká je doporučená výška komína?
Cca 5 – 5,5 metra. Ale pozor, výška komína sa meria od bodu napojenia spotrebiča do komína po ústie /koniec komína/.

3. Môže byť zapojený spotrebič s priemerom vývodu 125 mm do komína s priemerom 200 mm?
Nie, v žiadnom prípade. Doporučená tolerancia je +- 10%. V prípade veľkého priemeru komína a malého výstupu spotrebiča hrozí, že objem spalín vychádzajúci zo spotrebiča neprehreje komín a hlavne v zimných mesiacoch komín nechytá ťah.

4. Ak má komín viac ako 5,5 metra, resp. až 10 metrov, aký to má vplyv na horenie?
Prejaví sa to vyšším ťahom, rýchlejším horením, a tým aj väčšou spotrebou dreva. Doporučujeme zabudovať komínovú, resp. dymovú klapku, alebo si zakúpiť špeciálne zariadenie na reguláciu ťahu.

5. Môžem kúriť mokrým drevom?
Kúrenie mokrým drevom má veľa nevýhod. Je to predovšetkým nižšia výhrevnosť, dechtovanie. Pre výrobky Jotul doporučujeme kúriť predovšetkým suchým drevom /max. 20% vlhkosť/ a najlepšie tvrdým drevom /buk, dub, agát,.../.

6. Je potrebná revízia komína pred zapojením spotrebiča?
Samozrejme a to hlavne z hľadiska bezpečnosti /u starších chalúp zvetralé pojivá medzi tehlami = škáry = riziko požiaru/, funkčnosti a z hľadiska prípadných poistných udalostí.

7. Môžu byť zapojené 2 spotrebiče do jedného komína?
V zmysle platných noriem nie, hlavne z hľadiska bezpečnosti, pretože ak by takto boli nainštalované spotrebiče na dvoch podlažiach, hrozí riziko, že v prípade technickej poruchy „horného spotrebiča“ ľudia spiaci na dolnom podlaží sa môžu v noci udusiť.

8. Aký je ideálny priemer komína pre kachle Jotul?
Ideálny priemer je 150 mm, pretože tento priemer je vhodný i pre pece s vývodom 125 mm, ale aj pre 175 mm, pretože 175 mm vývod sa dá pomocou redukcie zmenšiť na 150 mm.
Pozor! Obsah kruhového komína nie je totožný s obsahom štvorcového komína – ten je väčší.

9. Môže byť spotrebič umiestnený na drevenej dlážke?
Nie. Nesmie voľne stáť na drevenej podlahe, koberci, linoleu, plávajúcej podlahe. Najpraktickejšie riešenie je dlažba, kameň, resp. plechová alebo sklenená podložka pod pec.

10. Aké sú hlavné zásady pri realizácii obstavby krbovej vložky?
A/ Vložku postaviť na nožičky, ktoré sú súčasťou dodávky. V žiadnom prípade nemožno vložku „usadiť“ na plnú platňu, pretože sa začne nedostatkom obtekania vzduchu prehrievať a vzduch necirkuluje.
B/ Zabezpečiť separátny prívod vzduchu pod vložku
C/ Dodržať nádychové otvory cca 400 – 500 cm2
Dodržať výdychové otvory cca 800 – 1000 cm2
D/ Pri vnútornej obstavbe dodržať dilatáciu vzhľadom na krycí plech vložky

11. Je možné u krbových vložiek Jotul zabudovať popolník?
Krbové vložky Jotul majú túto možnosť a to tak, že na ohnisku sa uvoľní pripravená časť pre popolník, tento sa vloží do vzniknutého otvoru a prekryje sa na ohnisku roštom. Popol je možné vyberať až po dohorení, pretože po otvorení roštu sa zvnútra vložky vyberá vnútorná popolníková časť. Tieto popolníky nemajú riešenie šuflikovitého vyberania popola spod vložky. V prípade zabudovania popolníka však krbová vložka stráca kompaktnosť neprerušeného ohniska a vzniknutým otvorom hrozí riziko zvýšenia ťahu.
 

Čistenie skla

Z času načas je potrebné sklo dvierok očistiť. Na skle sa usadzujú sadze a iné nečistoty v prípade, že drevo, ktorým kúrite je vlhké, alebo prívod sekundárneho vzduchu v hornej časti kachieľ je uzavretý. Na bežné vyčistenie skla stačí použiť mäkký kuchynský obrúsok navlhčený v teplej vode, na ktorý sme naniesli trochu popola z ohniska, napokon opláchneme sklo čistou vodou. Na dôkladnejšie vyčistenie na sklo nanesieme najskôr tenkú vrstvu špeciálneho čistiaceho prípravku a po chvíli pôsobenia ju zotrieme mäkkou handrou alebo papierovým kuchynským obrúskom. Sklo čistíme zásadne v chladnom stave.

 

Krby z liatiny sú háklivé na tepelný šok, t.j. prudké ochladenie prípadne rýchle zohriatie.
 

späť na krby kachle - návrat na úvodnú stránku krby - tuma

Facebook - TUMA Google plus - TUMA TUMA - Twitter

TUMA - You tube TUMA - Linkedin TUMA - Pinterest

TUMA - Yahoo TUMA - Blogger TUMA - Wordpress

Krby Edilkamin.

Najväčšia európska

firma výroby

krbov a kachieľ

edilkamin

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie