Čo je nízkoenergetický a pasívny dom?

Vykurovanie pre nízkoenergetické a pasívne domy.

Vykurovanie pre nízkoenergetické a pasívne domy.
Témy:

.

Nízkoenergetické domy - NED sú čoraz viac skloňovaným pojmom praktickej realizácie stavieb. Zvyšujúca sa energetická náročnosť novostavieb núti výrobcov krbov reagovať na nové stavebné technológie vhodnou ponukou.  Pre nízkoenergetické a pasívne domy pre vykurovanie sa jedná o konštrukčne nové modely krbov a kachlí s nutnosťou centrálneho prívodu vzduchu pre horenie s hermeticky uzavretým ohniskom. 

Nízkoenergetické domy sa vzhľadom na globálnu nutnosť znižovania energetických nákladov pre vykurovanie stanú v krátkej budúcnosti jedinou možnosťou a zároveň kritériom pre kolaudáciu nového rodinného domu.

.

.

Podľa uvedeného grafu v súčasnosti existuje nasledovná klasifikácia:

 • Nulové domy - ročná spotreba tepla na kúrenie v rozmedzí 0-5kWh/m2
 • Pasívne domy - ročná spotreba tepla na kúrenie v rozmedzí 5-15kWh/m2
 • Nízkoenergetické domy - ročná spotreba tepla na kúrenie v rozmedzí 15-50kWh/m2
 • Štandardné domy - ročná spotreba tepla na kúrenie v rozmedzí 50-150kWh/m2
 • Staršie generačné stavby - ročná spotreba na kúrenie v rozmedzí od 150-250kWh/m2

 

Na základe vyššie uvedených kritérií je potrebné podľa tepelnej straty stavby navrhnúť, ako alternatívny zdroj vykurovania krbom, alebo kachľami zdroj tepla s nižšou energetickou náročnosťou. Zároveň zdroj tepla musí mať možnosť čo najširšieho reguľovateľného rozsahu. Štandardne sa pohybuje tento rozsah v rozmedzí od 2 - 6kW menovitého výkonu, aby nedochádzalo k nežiadúcemu prekurovaniu obytnej časti. Pri väčších obytných plochách je možné aby tento výkon bol dľa požiadavky i vyšší. U pasívnych stavieb sa jedná o veľmi nízke zdroje tepla, ktoré taktiež musia mať možnosť regulácie v min. rozsahu od 50 do 100% menovitého výkonu.

Veľký význam sa prikladá i stavbe komínového systému. Optimálne sú komínové systémy bez zadného odvetrania s minimalizovaním tepelných mostov. Doporučujeme využitie viacplášťových ľahkých nerezových systémov.

 

Základné kritéria pre stavbu NED sú nasledovné:

 1. Vhodná orientácia stavby domu s využitím svetových strán a solárnej energie
 2. Optimalizácia dispozičného riešenia
 3. Osadenie kvalitných okien, izolácia a zateplenie
 4. Vykurovací systém s možnosťou regulácie
 5. Vetranie s možnosťou riadenia a regulácie
 6. Rekuperácia tepla
 7. Maximálna eliminácia tepelných mostov
 8. Použitie úsporných spotrebičov a osvetlenia

 

Nízkoenergetický dom znamená okrem iného  POHODLIE, KOMFORT, ZDRAVÚ KLÍMU, a súčasne úsporu viac ako 75% prevádzkových nákladov na vykurovanie!

NED je zároveň ekonomicky výhodný pomer investičných a prevádzkových nákladov k efektu a úspore použitých technológií.

.

Základná klasifikácia pre vykurovanie nám rozdeľuje obytné plochy podľa energetickej náročnosti na domy:

 • Studené staré stavby (nie sú predmetom našej analýzy)
 • Súčasné štandardné stavby (nie sú predmetom našej analýzy)
 • Nízkoenergetické
 • Pasívne

Hark Bella rosa - ťažká keramická akumulačná pec vhodná pre NED

Vykurovanie pre nízkoenergetické domy.

 

Vykurovacie telesá pre nízkoenergetické domy sú o niečo menej náročné na redukovanie výkonu. Táto skutočnosť pripúšťa pre tento účel i využitie krbov a kachlí s teplovzušným konvekčným použitím avšak do minimálnych výkonov. Použitie vykurovacích zdrojov s akumuláciou a sálaním tepla sú však i tu optimálnym riešením. Optimálne výkony sa pohybujú v rozmedzí 2-6kW menovitého výkonu. Taktiež optimálnym riešením je použitie krbových akumulačných kachlí, ktoré neprodukujú prebytok energie.

.

U nízkoenergetických domov nie je žiadnou výnimkou využitie krbu, kachlí ako hlavného zdroja tepla. Dávka paliva s intervalom nakladania 12 hodín dokonca umožňuje využitie prevádzky s prikladaním 1 až 2x denne. Táto skutočnosť posúva tento typ vykurovania medzi komfortné, finančne úsporné a zároveň veľmi šetrné k životnému prostrediu.

Vhodné pre vykurovanie ako "hlavný zdroj tepla"  sú tiež teplovodné krby a kachle  so súčasnou možnosťou výroby TÚV. Je však potrebné počítať s kratším nakladacím intervalom.

.

Zásady pre vykurovací produkt vhodný pre nízkoenergetické domy sú nasledovné:

 • vykurovací produkt musí obsahovať CPV - centrálny prívod vzduchu do hermeticky uzatvoreného ohniska optimálne s použitím centrálneho ovládania jedným prvkom
 •  pohľad do ohniska krbovej vložky by mal byť čo najmenší, vhodné riešenie sú krbové kachle s menšími dvierkami, optimálne je dvojsklo umožňujúce odvod iba sálavého tepla
 •  súčasťou vykurovacieho produktu je vhodné ak je akumulačná masa s optimalizáciou množstva - kontrolným údajom je v zásade vysoká hmotnosť
 •  optimálne dimenzovanie výkonu produktu z pohľadu potrieb NED a jeho tepelnej straty

.

HARK 91 GT - krbové kachle pre NED HARK 106 HGT ECO krbové kachle pre NED

Návrhom pre ideálne riešenie sú opäť výrobky nemeckej firmy HARK, ktorá ponúka desiatky produktov vhodných pre nízkoenergetické domy . Množstvo kachľových krbov v najrozmanitejších glazúrach, ako i kachle so špičkovou technológiou horenia, účinnosťou až do 90% a dizajnom v modernom i rustikálnom štýle.

Opäť tu platí zásada "kupuj overený produkt" profesionálne nastavený pre nízkoenergetický dom od renomovaného výrobcu.

Zamedzíte tak neočakávanému prekvapeniu síce jedinečnej ,avšak nevhodne nastavenej stavby krbu z ktorej nie je návrat . Ekonomický pohľad za takúto stavbu je vždy najlepším ukazovateľom.  Záloha za dielo (materiál) od profesionála - kachliarskeho majstra zvykne byť nevratná.    

.

Vykurovanie pre pasívne domy.


Názory projektantov pre pasívne domy sa rozchádzajú. Faktom však zostáva, že klient ktorý investuje do pasívnej stavby v žiadnom prípade by sa nemal nechať ukrátiť o možnosť pohody a relaxu pri krbe. Dominancia krbu v obytnom priestore ako miesta pre pohodu vždy bola a naďalej zostane vyhradená pre pohľad do ohniska v akejkoľvek stavbe.
Moderné technológie umožňujú skrotenie vysokej dávky energie na úroveň, ktorá dnes vyhovuje i norme pre pasívne domy. V zásade je potrebné vylúčiť stavbu teplovzdušného vykurovacieho sytému, ktorý produkuje nadmerné množstvo tepla a tým pre potreby pasívneho projektu nevyhovuje. Optimálne riešenie pre pasívny dom sú akumulačné sálavé kachle, alebo akumulačný sálavý krb s dlhým nakladacím intervalom, nízkym menovitým výkonom a malou dávkou nakladania.
.
Zásady pre vykurovací produkt vhodný pre pasívny dom sú nasledovné:

 • produkt nesmie obsahovať sekundárne cesty pre cirkuláciu vzduchu ukončené otvormi, mriežkami, kanálmi.
 • vykurovací produkt musí obsahovať CPV - centrálny prívod vzduchu do hermeticky uzatvoreného ohniska optimálne s použitím centrálneho ovládania jedným prvkom
 • pohľad do ohniska by mal byť riešený dvojsklom umožňujúcim odvod iba sálavého tepla
 • súčasťou vykurovacieho produktu musí byť akumulačná masa s optimalizáciou množstva, výkonu a návrhu ťahov pred odvodom do odťahového systému - kontrolným údajom je v zásade vysoká hmotnosť

.

HARK GOM 1 sálavý akumulačný krb pre pasívne a NED domy HARK GOM 2 - akumulačný sálavý krb pre pasívne domy a NED
Pri stavbe v pasívnom dome doporučujeme zásadne neriskovať objednávku jedinečného krbového diela vytvoreného na mieru. Garantovaný výsledok i napriek kvalitným výpočtom a použitia drahého software od dodávateľa stavebných komponentov je vždy iba marketingovou podporou. Skutočný výsledok totiž ukáže (neukáže) až praktická skúška hotového diela, ktoré je neprijateľné v prípade neúspechu likvidovať.
Je omnoho spoľahlivejšie prikloniť sa k profesionálne sériovo vyrábanému produktu dlhodobo overenému v skúšobniach s najprísnejšími normami a garantovaným výsledkom.
Nepochybne o pravdivosti menovaného výroku Vás presvedčí i porovnanie ceny, ktorá je pri sériovej výrobe profesionálneho akumulačného produktu vždy nižšia!
.
K takýmto produktom možno zaradiť produkty nemeckého výrobcu HARK verzia GRUNDOFEN s označením:
 GOM1 - akumulačné sálavé kachle (krb) s vertikálnym presklením (obr. vyššie)
 GOM2 - akumulačné sálavé kachle (krb) s horizontálnym presklením (obr. vyššie)
(čítaj viac...) produkty GOM

.

Facebook - TUMA Google plus - TUMA TUMA - Twitter

TUMA - You tube TUMA - Linkedin TUMA - Pinterest

TUMA - Yahoo TUMA - Blogger TUMA - Wordpress

.
TUMA - 21 rokov na trhu
23
Júl
2018

Najväčšie krbové štúdio - otvorené.

Pridané: 23.7.2018 14:22:26 Počet zobrazení: 2366

Najväčšie krbové štúdio - otvorené. Najväčším krbovým štúdiom nielen na Slovensku sa môže pochváliť firma TUMA, ktorá na ploche 2000 m2 zriadila špecializovanú predajňu krbov v Bánovciach nad Bebravou.

Čítajte viac... Komentáre: 0

08
Júl
2018

Murovaný komín rýchlo, lacno a bezpečne ihneď.

Pridané: 8.7.2018 12:30:00 Počet zobrazení: 1082

Murovaný komín rýchlo, lacno a bezpečne ihneď. Stojíte pred rozhodnutím riešiť vykurovanie, ale ešte nepoznáte konkrétny zdroj tepla pričom murári už ťahajú múry a stropy? Ľahká pomoc. Dajte im postaviť univerzálny komín.

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
Marec
2018

Sporáky na celý život.

Pridané: 22.3.2018 13:40:05 Počet zobrazení: 8883

Sporáky na celý život.

Aj Vám sa stalo, že Ste si kúpili sporák, ktorý bol naozaj "v dobrej cene", ale bol z kvetu makového - skrátka nič nevydržal?   

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
Marec
2018

Môže byť krb v pasívnom dome?

Pridané: 22.3.2018 13:40:05 Počet zobrazení: 4834

Môže byť krb v pasívnom dome?

Tiež zvažujete stavbu pasívneho domu a riešite problém, že krb do pasívneho domu nepatrí, alebo dokonca technicky nie je možný? Omyl...

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
Marec
2018

Kominár v Bánovciach nad Bebravou

Pridané: 22.3.2018 13:40:05 Počet zobrazení: 6210

Kominár v Bánovciach nad Bebravou

Dňa 1.11.2015 odvysielala televízia TA3 reláciu, v ktorej upozorňuje poslucháčov, že v meste Bánovce nad Bebravou nemáme kominára. Nie je tomu tak...

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
Marec
2018

ECO PLUS - technológia horenia HARK vyráža dych konkurencii.

Pridané: 22.3.2018 13:40:05 Počet zobrazení: 3629

ECO PLUS - technológia horenia HARK vyráža dych konkurencii.

Najväčší výrobca kachlí v Nemecku firma HARK opäť posúva laťku kvality spaľovania vyššie. Svoj patent ECO PLUS...

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
Marec
2018

CO - Tichý zabijak priamo vo Vašom byte - nedajte mu šancu aby Vám ublížil!

Pridané: 22.3.2018 13:40:05 Počet zobrazení: 5065

CO - Tichý zabijak priamo vo Vašom byte - nedajte mu šancu aby Vám ublížil!

Kúrite krbom, kachlami, v peci alebo máte plynový kotol priamo v interiéri? Viete že i najkvalitnejší krb Vás môže pri nedokonalom spaľovaní zabiť? ...

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
Marec
2018

Prečo môže byť komín s betónových tvárnic nebezpečný ?

Pridané: 22.3.2018 13:40:05 Počet zobrazení: 14636

Prečo môže byť komín s betónových tvárnic nebezpečný ?

Betónové tvárnice sú samo o sebe studené. Studený komín znamená tvorbu dechtu a kondenzu ktorý je v komíne nežiadúci a nebezpečný!  Každý komín je potrebné čo najskôr zahriať na prevádzkovú teplotu čím ...

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
Marec
2018

Čo je doma to sa ráta - pelety zdarma!

Pridané: 22.3.2018 13:40:05 Počet zobrazení: 2627

Čo je doma to sa ráta - pelety zdarma!

Nie je to veľa ale je to gratis, a v každom prípade to každého zákazníka poteší. Firma Biomasa sa rozhodla darovať každému zákazníkovi firmy TUMA zadarmo ...

Čítajte viac... Komentáre: 0

Prihlásenie

Upozornenie

Práve Ste boli presmerovaný na centrálny web spoločnosti TUMA.
Z dôvodu novej legislatívy o ochrane osobných údajov prosíme
na tejto novej stránke opakovane vyhľadať Váš produkt a vložiť do košíka.
Za vzniknutý problém sa Vám ospravedlňujeme!