NED - technické pojmy

Základné technické pojmy pre nízkoenergetické domy.

Rekuperácia.

Rekuperačná účinnosť ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 60 - 90% spočíva v spätnom získavaní tepla zo vzduchu odvádzaného z objektu.

Tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo využíva energiu okolitého prostredia a využíva ju na teplo.

Solárne systémy.

Solárny systém je obzvlášť vhodný pre NED. Solárny systém využíva slnečnú energiu a premieňa na teplo slnečné žiarenie. V naších podmienkach dokáže solárny systém dodať 400 - 1000 kWh/m2 počas kalendárneho roka. Pasívne i aktívne využívanie slnečnej energie.

Zemný register.

Zásobník v zemi ktorý reguluje v letnom období vzduch formou dochladzovania a v zimnom formou vykurovania.

Dispozičné riešenie.

Optimalizácia rozloženia miestností spočíva v orientácii obytných priestorov južným smerom. Tieto prietory nesmú byť ničím tienené.

Členitosť pozemku a stavby, minimalizácia tepelných mostov.

Správny výber pozemku môže mať vplyv na úsporu energií vo výške 15-20%. Členitosť projektu je potrebné minimalizovať, čím dosiahneme minimálny počet tepelných mostov. V praxi to znamená minimálny počet výčnelkov, balkónov, terás a atypických výklenkov a stavebných doplnkov. Zohľadnenie lokality. Plánovanie budúcej zástavby z pohľadu úbytku energie tienením.

Izolácia stavby - materiál.

Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti tenkých avšak vysokokvalitných a presných materiálov pre obvodový plášť budovy, podlahy, strechy okná i dvere. Materiály s minimálnou rozmerovou toleranciou. Materiály na báze dreva, montovaných panelov rýchle montovateľných konštrukcií, suché procesy bez potreby zrenia. 

Tepelné mosty.

Vylúčenie netesností v konštrukciách. Vzduchotesnosť konštrukcií, stavebných materiálov, obvodového plášťa. Predchádzanie vzniku tepelných mostov účinnou izoláciou, delením vrstiev stavebných materiálov. 

Vykurovací systém.

Optimálna voľba vykurovacieho systému, vhodná kombinácia hlavného a alternatívnych zdrojov tepla, vhodný výkon, využitie tepelnej akumulácie. Ekonomicky efektívna príprava teplej a úžitkovej vody. Možnosť regulácie a samoregulácie vykurovacieho systému.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie