V našom novom dome sa rozhodujeme či postaviť krb, alebo radšej inštalovať krbové kachle?

Pridané: 14.8.2019 10:00:50 Počet zobrazení: 9894

14 August 2019

Chceli by sme krb, ale čo ak sa nám o pár rokov prestane páčiť?

V našom novom dome sa rozhodujeme či postaviť krb, alebo radšej inštalovať krbové kachle?

Táto otázka má opäť niekoľko zásadných bodov, ktoré sú charakteristické k danému typu vykurovania. Všeobecným trendom pri priamom predaji uvedených produktov prislúcha nasledovný pomer 2:1 (krbové kachle/krbové vložky-vstavaný krb)

Pre správne rozhodnutie v množstve otázok ponúkame základný prehľad, ktorý vám umožní ľahšie sa rozhodovať.

Pre uvedené 2 tepelné zdroje priradíme nasledovné najdôležitejšie vlastnosti:

Krbové kachle

(e-shop krbové kachle v ponuke viac ako 1000 produktov) 

 1. Nadobúdacia cena - cena nových kachlí začína už od cca 120,-€ (príkl.Nordflam Ermis, kachle bez skla) čím je cena najčastejšou motiváciou pre kúpu lacného vykurovacieho zdroja. Postupne podľa kvality však môže vyskočiť i na 10t. Euro.
 2. Rozmery - nároky na umiestnenie sú z dôvodu malých rozmerov nízke. Medzi tisíckou kachlí si môžete násť rozmer, ktorý dokážete vtesnať takmer všade. Pozor! - stále je potrebné brať v úvahu zohľadnenie bezpečnej vzdialenosti od horľavých predmetov z pohľadu najmä smerom do strán a pred krbovými kachľami. 
 3. Komín - krbové kachle sú nenáročné na komín. Horia dobre takmer v každom komíne. Bežne sa pohybuje požiadavka na komín od o120mm do o150mm.
 4. Univerzálnosť - kachle si dokážete dľa vašich potrieb voliť pre: vykurovanie, ohrev jedál, varenie, pečenie, ohrev vody, s ventilátorom, s teplovodným výmenníkom, otočné, na drevo-uhlie-pelety-brikety. Technicky sú k dispozícii kachle pre široké spektrum využitia od pohľadu účinnosti, emisií, výkonu, akumulácie tepla, typu spaľovania, požiadavky pre pasívne domy a dľžku životnosti.
 5. Dizajn - najrôznejšie druhy obkladových materiálov, materiál ohnísk variabilná oceľ - rustikálna liatina, všetky formy presklenia pre pohľady na oheň, 
 6. Neobmedzený výkon - výkony sú dostupné od 2kW až do 120kW to zn. takmer neobmedzené pre všetky bežné potreby využitia. 
 7. Neobmedzená stavebná mobilita - kedykoľvek sa rozhodnete kachle odstrániť, odniesť do garáže, použiť na inom mieste nemáte žiadne obmedzenia. Odpojíte dymovod od komína a kachle jednoducho odnesiete. 
 8. Rýchla montáž i demontáž, krátky čas pre pipojenie a takmer okamžité využitie.

Krbové kachle HARK 98 ECO plus verzia mastenec Krbové kachle ABX Polar 6 kaskáda

 

Krbová vložka - vstavaný krb

(e-shop krbové vložky pre stavbu krbu - v ponuke viac ako 1400 produktov)

 1. Vyššia celková nadobúdacia cena - nadobúdacia cena obsahuje cenu krbovej vložky, dymovodov, príslušenstva pre prívody a rozvody vzduchu, stavebných materiálov príp. elektroniku a nezanedbateľná cena za prácu kachliara, ktorý realizuje obostavbu niekoľko dní. Komplexná stavba jednoduchého úsporného krbu v požadovanej kvalite je dnes priam nemožná pod 1500,-€.
 2. Dizajn - dominancia - pri stavbe krbu dosiahnete jedinečnosť a unikát. Požiadavku dominancie v interiéri dokonale spľňa práve vstavaný krb. Prispôsobenie sa danému interiéru pri každej stavbe krbu pripusujú danej stavbe jedinečnosť a exkluzivitu.
 3. Stavebný rozsah bez obmedzení - ak máte dostatok priestoru pre krbovú stavbu, môžete si dať vytvoriť vstavané dielo podľa Vašej individuálnej predstavy bez obmedzení. Tepelno-izolačnú stavbu, akumulačnú stavbu, s osvetlením, podsvietením, poličkami, knižnicou, podestami pre dekorácie, TV, krby s pesklením čelným, rohovým, presklením C, U, priehľadné s výsuvom skla, bočným otváraním, nakladaním z inej miestnosti, s prírodným kameňom, žula, mramor, onyx, riečne guláče, s teplovodným výmenníkom a pod.
 4. Komín - vysoké nároky na komín. Nie v každom komíne vám bude váš krb dobre horieť. Krásne krbové dielo a po zakúrení - udiareň v interiéri býva nemilé sklamanie. Vždy je potrebné krbovú vložku kupovať na základe znalosti o vašom komíne. Optimálne je postaviť nový komín podľa vašej požiadavky pre budúci krb. Komín musí mať dostatočnú výšku pre dosahovanie minimálneho ťahu pre odvedenie spalín, uhol sopúchu zvyčajne 45° a dostatočne veľký prieduch pre odvod spalín.
 5. Vstavaný krb nie je vstavaná skriňa. Pred rozhodovaním sa pre stavbu krbu si treba uvedomiť, že ak sa Vám krb raz prestane páčiť neodstránite ho skrutkovačom. Je to stavebné dielo, ktoré nejde rozrobiť bez porušenia obostavby. Podľa typu stavby je neraz pri demontáži potrebná i zbíjačka a kladivo. (najmä u starých typov obostavby). Krb sa nestavia na 4 roky, je to častokrát i dvojgeneračná stavba.
 6. Pohľad na oheň - najväčšie pozitívum pre moderné kozuby. Panoramatické krby s veľkým presklením sú hlavným magnetom prečo sa zákazníci rozhodujú pre veľké ohniská, Víkendový relax s pohľadom na obrovské ohnisko je nanahraditeľný. Treba si však uvedomiť, že veľké ohnisko si vyžaduje veľa dreva, najmä pri dennom používaní pre účel vykurovania.
 7. Vysoké nároky na bezpečnosť. Krbové kachle a ich pripojenie je viditeľné voľným okom a akákoľvek kontrola je preventívne viditeľná. Pripojenie krbu v uzavretom sopúchu však nevidíte. Je bezpodmienečne nutné, aby pripojenie realizovala oprávnená osoba s dostatočnou kvalifikáciou. Inak sa vystavujete rizikám ako je požiar, únik CO s možnosťou tragédie.
 8. Palivo - krb je náročný na kvalitné palivo. Krb nie je spaľovňa odpadu! Čistota vášho skla s pohľadom do ohniska je vizitkou dobrého paliva, kvality krbovej vložky i celkovej stavby. Drevo musí byť suché minimálne 2 roky sušené, uhlie a iný druh palív okrem lisovaných brikiet nie je povolené. Výnimočnú triedu tvoria krbové vložky na pelety. 

 Krbová obostavba krbovej vložky BEF Feel

Krbové stavebnice.

Cenový kompromis medzi krbovými kachlami a stavbou krbu. (príklad stavebnice ABX)

Ozajstným príkladom, ako dosiahnuť vo vašom interiéri pekný moderný krb sú krbové stavebnice. Existujú finančne náročné, ale i cenovo vcelku veľmi dostupné stavebnice z blokov, ktoré sa dajú postaviť i svojpomocne pri odbornom pripojení ku komínu za pár minút. Stavebnice sú taktiež ľahko demontovateľné a v budúcnosti sa dajú bezproblémovo odstrániť prípadne premiestniť na iné miesto a opakovane používať.

Krbová stavebnica ABX Pateo Krbová stavebnica ABX Norfolk

 

Príklady krbovej obostavby z prírodného materiálu:

Diskusia

(0 komentárov)

Facebook - TUMA Google plus - TUMA TUMA - Twitter

TUMA - You tube TUMA - Linkedin TUMA - Pinterest

TUMA - Yahoo TUMA - Blogger TUMA - Wordpress

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie