Prečo môže byť komín s betónových tvárnic nebezpečný ?

Pridané: 22.3.2018 13:40:05 Počet zobrazení: 33428

22 Marec 2018

Betónové tvárnice sú samo o sebe studené. Studený komín znamená tvorbu dechtu a kondenzu ktorý je v komíne nežiadúci a nebezpečný!  Každý komín je potrebné čo najskôr zahriať na prevádzkovú teplotu čím ...

Prečo môže byť komín s betónových tvárnic nebezpečný ?

zamedzíme tvorbe kondenzu medzi šamotovou vložkou a komínovým plášťom. Hrúbka a kvalita komínovej izolácie tu zohráva veľmi významnú rolu. Čím je izolácia hrubšia a kvalitnejšia tým lepšie nám izoluje komín od studeného vonkajšieho prostredia. Hraničná teplota topenia sa tepelnej izolácie by mala byť min.1000°C.

Komín z betónových tvárnic

Betónový komínový plášť a tenká vrstva komínovej izolácie je základom pre vznik kondenzu a podchladzovanie komínového systému. Komíny o vyššej stavebnej výške, ktoré najmä o priemere šamotu o200mm majú zväčša tenkú vrstvu izolácie majú všetky predpoklady k vzniku kondenzu a dechtu v komínovom telese. Kvalitná pec, kotol, krb s vysokou účinnosťou má zväčša na výstupe do komína nízku teplotu. Takýto spotrebič nedokáže komín dostatočne prehriať a vzniká nežiadúci efekt kondenz. Betónová tvárnica - komínový plášť z čistého betónu je vynikajúcim tepelným mostom ktorý vedie chlad ku komínovej vložke a rozdiel teplôt sposobuje kondenz na povrchu vložky. Každý pokles teploty komínovej vložky pod rosný bod znamená zvýšené riziko.  Po viacnásobnom premrznutí vložky nasiaknutej kondenzom dochádza k jej deštrukcii, praskaniu a skráteniu jej celkovej životnosti. Tomuto procesu pomáhajú i agresívne zložky ktoré sú prítomné v komíne pri horení vo viacero skupenstvách.  Decht nemá problém cez potrhanú vložku presadať cez komínový plášť na povrch interiéru i exteriéru komínového telesa a vytvárať komínové mapy. Kondenz a nepríjemne zapáchajúci decht je cítiť i v spotrebiči, v peci , v krbe i v miestnosti v ktorej je spotrebič. Decht sa dokáže vstrebať do komínovej vložky a spôsobovať dlhodobo nepríjemný zápach, ktorý už nemožno odstrániť.. Po vytvorení dechtovej škrupiny a stekaní dechtu do pece sa časom môže táto v komíne vznietiť a spôsobiť vyhorenie komínového telesa. V každom prípade vyhorenie dechtu v komínovom telese je veľmi nebezpečné. Pri dlhšom horení šamotovú vložku zvykne poškodiť natoľko, že ďaľšie používanie komínu nie je možné. Vyhorenie sadzí a dechtu v komínovom telese je javom výnimočným a nebezpečným, nakoľko vysoká povrchová teplota komínového telesa pri horení môže spôsobiť vznietenie horľavých predmetov v blízkosti komínového telesa a súčasne poškodiť komínový systém. To je dôvodom, aby prevenciou pravidelného čistenia a vhodného technického riešenia sme zabránili prípadnému vyhoreniu sadzí a dechtu v komínovom telese. Prevádzková teplota na komínovom plášti nesmie presiahnuť 85°C.

 

Betónové tvárnice nie sú optimálnym riešením pre opláštenie komínu. Je to materiál pre bedniace tvárnice, šalovacie tvárnice vhodné pre murovacie systémy a nie bezpečný plášť odťahu spalín z ohniska!

Komíny pre bezpečné a dlhodobé kvalitné spaľovanie používajú ľahčené tvárnice ktoré sú izolované zmesou liaporu a keramzitu. Je to zmes s vynikajúcimi tepelno izolačnými vlastnosťami ktorej granulát je vypálený pri vysokých teplotách a je v správnom pomere dimenzovaný pri výrobe komínového plášťa.

Z uvedených dôvodov je na mieste položiť si otázku či lacný betónový komín s pocitom zápachu dechtu v byte je pre Vás to pravé orechové?

(Na Slovensku využívajú pre svoje systémy betónový komínový plášť výrobcovia komínov  s najnižšou cenou na trhu, ktoré u jednotvárnice dosahujú hmotnosť 24-25kg/ks pri výške 25cm. Tieto komínové systémy rozhodne doporučujeme duplicitne zatepľovať, čo vyžaduje ďaľšiu investíciu).

Komíny TUMA THERM a TUMA FOLK používajú ľahčené izolované keramzitové plášte, ktoré optimalizujú vznik nežiadúcich menovaných komínových efektov.

Horenie dechtu v komíne Zadechtovaná komínová hlava Decht v komíne


 Vyhorenie dechtu v komíne.                     Zadechtovaná komínová hlavica.            Zadechtovaný jednovrstvový komín.

Diskusia

(0 komentárov)

Facebook - TUMA Google plus - TUMA TUMA - Twitter

TUMA - You tube TUMA - Linkedin TUMA - Pinterest

TUMA - Yahoo TUMA - Blogger TUMA - Wordpress

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie